Co to jest Feed produktowy - definicja

Feed produktowy, czyli plik z listą i danymi produktów oferowanych w sklepie.

Feed produktowy to plik przygotowywany przez sklepy internetowe, w którym znajduje się lista produktów oraz szereg danych o nich. Feed produktowy przygotowywany jest zwykle w postaci pliku .csv lub .xml, chociaż równie dobrze może to być format .gz, .zip, .bz2, .txt, .xls.
Plik z data feed przygotowywany jest w celu automatycznej integracji oferty sklepy z serwisem/usługą zewnętrzną. Najczęściej pliki te wykorzystywane są w:

  • systemach reklamowych Google/Facebook Ads,
  • porównywarkach cenowych (Nokaut, Ceneo),
  • marketplace’ach (Allegro, Amazon).

Z uwagi na swoją uniwersalną konstrukcję mogą być jednak używane w zasadzie do integracji z dowolnym serwisem czy oprogramowaniem pośredniczącym w komunikacji (np. Baselinker). Przygotowanie pliku z feedem produktowym sprowadza się zazwyczaj do kilku kliknięć w panelu sklepu. Najpopularniejsze systemy sklepów internetowych umożliwiają automatyczne wygenerowanie feedów produktowych na potrzeby Google Shopping oraz kilku do kilkunastu serwisów zewnętrznych oraz konfigurację ręczną na potrzeby innych serwisów.

Co zawiera feed produktowy?

Podstawowymi danymi, wymaganymi przez wszystkie serwisy do poprawnej integracji, są :

  • ID
  • Nazwa
  • Cena
  • Ilość/stan magazynowy
  • Opis
  • Link do zdjęcia

Obecnie jednak każdy serwis wymaga większej liczby danych, by lepiej zaprezentować produkt, dopasować go do kategorii, zgrupować z innymi produktami, określić sposoby dostawy, grupę docelową (albo zastrzeżenie wiekowe „adult”). W celu grupowania w koszykach zakupowych mogą być też wymagane również parametry fizyczne, jak waga, rozmiar produktu, czas przygotowania produktu do wysyłki.

Czy ta definicja była dla Ciebie pomocna?
(Brak ocen)
Ocenianie…
Hubert Wołoszyn

Content Manager

Urodzony i wychowany w poprzednim tysiącleciu, pamięta więc świat bez Internetu, za którym czasem wzdycha z nostalgią. Pracował w różnych branżach, od Analizy finansowej po Zakładanie zieleni. Od kilkunastu lat zajmuje się zabawą słowami, a od kilku współpracuje z Webrange. Wolny czas najchętniej spędza w ogrodzie, majsterkując, czytając książki lub oglądając seriale.

Jesteśmy dumni ze zrobienia kolejnego kroku na ścieżce rozwoju Agencji. Jest to uzyskanie statusu Pracodawcy DIMAQ, potwierdzającego kompetencje naszego zespołu, za którymi idzie wysoka jakość usług, jakie świadczymy Klientom i Partnerom. Co to jest DIMAQ? DIMAQ, czyli Digital Marketing Qualification, jest międzynarodowym standardem kwalifikacji marketingu cyfrowego. Certyfikacja obejmuje 12 dziedzin marketingu cyfrowego i jest potwierdzeniem […]
Jeszcze do niedawna Klienci i Partnerzy znali nas jako Webrange. Obecnie jesteśmy RANGE – nazwa, chociaż podobna, to jednak dużo więcej znaczy i lepiej nas opisuje. Zapraszamy na krótką podróż po rebrandingu, gdzie opowiemy Wam co, jak i dlaczego zrobiliśmy. 3… Rok 2008 przyniósł ze sobą kilka kamieni milowych. Barack Obama został prezydentem USA, przez świat […]
Rozpisanie przetargu na działania marketingowe w Internecie wydaje się raczej proste – formułujemy swoje oczekiwania, publikujemy je w odpowiednim miejscu, czekamy na oferty i wybieramy najlepszą. Jeżeli jednak choć raz rzeczywiście zajmowałeś się stworzeniem zamówienia publicznego, to wiesz, że sprawa jest znacznie bardziej skomplikowana. Otrzymujesz mnóstwo ofert kompletnie rozmijających się z twoim budżetem […]