Co to jest Favicon - definicja

Favicon, czyli ikona strony internetowej.

Favicon to mały, prosty, ale użyteczny element graficzny witryny. Ikona strony internetowej wyświetla się przed jej adresem w pasku wyszukiwarki, na karcie przeglądarki, w sekcji Zakładki przeglądarki, w historii czy na skrótach do ulubionych witryn.

Jaki jest cel używania favicon? W zasadzie chodzi tylko o wyróżnienie się na karcie i w zakładkach oraz przyciągnięcie uwagi użytkownika. Stąd też w favicon stosuje się np. znak firmowy lub inny element, który pojawiać może się np. w stopce strony, korespondencji mailowej, na wizytówkach.
Możliwość rozróżnienia karty przeglądarki z favicon jest też pomocne, gdy tych kart mamy otwartych kilkanaście czy kilkadziesiąt.

Zastosowanie favicon w SEO

Czy używanie ikon strony internetowej ma przełożenie na SEO? Tak i nie.
Nie – bo wdrożenie ikonki nie jest czynnikiem rankującym.
Tak – bo jest elementem identyfikacji wizualnej, a przez to może wpływać na wybór użytkownika w SERPach. Widząc rozpoznawalny znak favicon w wynikach wyszukiwania to tam może zechcieć skierować swoje kroki. Zresztą już sama obecność ikonki w wynikach sprawia, że dana pozycja wyróżnia się wizualnie, a przez to przyciąga wzrok użytkownika, co również może zaowocować kliknięciem.

Czy ta definicja była dla Ciebie pomocna?
(Brak ocen)
Ocenianie…
Hubert Wołoszyn

Content Manager

Urodzony i wychowany w poprzednim tysiącleciu, pamięta więc świat bez Internetu, za którym czasem wzdycha z nostalgią. Pracował w różnych branżach, od Analizy finansowej po Zakładanie zieleni. Od kilkunastu lat zajmuje się zabawą słowami, a od kilku współpracuje z Webrange. Wolny czas najchętniej spędza w ogrodzie, majsterkując, czytając książki lub oglądając seriale.

Jeszcze do niedawna Klienci i Partnerzy znali nas jako Webrange. Obecnie jesteśmy RANGE – nazwa, chociaż podobna, to jednak dużo więcej znaczy i lepiej nas opisuje. Zapraszamy na krótką podróż po rebrandingu, gdzie opowiemy Wam co, jak i dlaczego zrobiliśmy. 3… Rok 2008 przyniósł ze sobą kilka kamieni milowych. Barack Obama został prezydentem USA, przez świat […]
Rozpisanie przetargu na działania marketingowe w Internecie wydaje się raczej proste – formułujemy swoje oczekiwania, publikujemy je w odpowiednim miejscu, czekamy na oferty i wybieramy najlepszą. Jeżeli jednak choć raz rzeczywiście zajmowałeś się stworzeniem zamówienia publicznego, to wiesz, że sprawa jest znacznie bardziej skomplikowana. Otrzymujesz mnóstwo ofert kompletnie rozmijających się z twoim budżetem […]
Linkowanie wewnętrzne jest bardzo istotnym, choć zdarza się, że niedocenianym elementem strategii pozycjonowania. Linki wewnętrzne wpływają na pozycję fraz kluczowych – są bowiem jednym z czynników rankingowych Google.  Z artykułu dowiesz się czym, są linki wewnętrzne, gdzie możesz umieścić je na Swojej stronie internetowej i jak poprawnie wdrażać linkowanie wewnętrzne. Linki wewnętrzne i […]