Co to jest Favicon - definicja

Favicon, czyli ikona strony internetowej.

Favicon to mały, prosty, ale użyteczny element graficzny witryny. Ikona strony internetowej wyświetla się przed jej adresem w pasku wyszukiwarki, na karcie przeglądarki, w sekcji Zakładki przeglądarki, w historii czy na skrótach do ulubionych witryn.

Jaki jest cel używania favicon? W zasadzie chodzi tylko o wyróżnienie się na karcie i w zakładkach oraz przyciągnięcie uwagi użytkownika. Stąd też w favicon stosuje się np. znak firmowy lub inny element, który pojawiać może się np. w stopce strony, korespondencji mailowej, na wizytówkach.
Możliwość rozróżnienia karty przeglądarki z favicon jest też pomocne, gdy tych kart mamy otwartych kilkanaście czy kilkadziesiąt.

Zastosowanie favicon w SEO

Czy używanie ikon strony internetowej ma przełożenie na SEO? Tak i nie.
Nie – bo wdrożenie ikonki nie jest czynnikiem rankującym.
Tak – bo jest elementem identyfikacji wizualnej, a przez to może wpływać na wybór użytkownika w SERPach. Widząc rozpoznawalny znak favicon w wynikach wyszukiwania to tam może zechcieć skierować swoje kroki. Zresztą już sama obecność ikonki w wynikach sprawia, że dana pozycja wyróżnia się wizualnie, a przez to przyciąga wzrok użytkownika, co również może zaowocować kliknięciem.

Czy ta definicja była dla Ciebie pomocna?
(Brak ocen)
Ocenianie…
Hubert Wołoszyn

Content Manager

Urodzony i wychowany w poprzednim tysiącleciu, pamięta więc świat bez Internetu, za którym czasem wzdycha z nostalgią. Pracował w różnych branżach, od Analizy finansowej po Zakładanie zieleni. Od kilkunastu lat zajmuje się zabawą słowami, a od kilku współpracuje z Webrange. Wolny czas najchętniej spędza w ogrodzie, majsterkując, czytając książki lub oglądając seriale.

Jesteśmy dumni ze zrobienia kolejnego kroku na ścieżce rozwoju Agencji. Jest to uzyskanie statusu Pracodawcy DIMAQ, potwierdzającego kompetencje naszego zespołu, za którymi idzie wysoka jakość usług, jakie świadczymy Klientom i Partnerom. Co to jest DIMAQ? DIMAQ, czyli Digital Marketing Qualification, jest międzynarodowym standardem kwalifikacji marketingu cyfrowego. Certyfikacja obejmuje 12 dziedzin marketingu cyfrowego i jest potwierdzeniem […]
Jeszcze do niedawna Klienci i Partnerzy znali nas jako Webrange. Obecnie jesteśmy RANGE – nazwa, chociaż podobna, to jednak dużo więcej znaczy i lepiej nas opisuje. Zapraszamy na krótką podróż po rebrandingu, gdzie opowiemy Wam co, jak i dlaczego zrobiliśmy. 3… Rok 2008 przyniósł ze sobą kilka kamieni milowych. Barack Obama został prezydentem USA, przez świat […]
Rozpisanie przetargu na działania marketingowe w Internecie wydaje się raczej proste – formułujemy swoje oczekiwania, publikujemy je w odpowiednim miejscu, czekamy na oferty i wybieramy najlepszą. Jeżeli jednak choć raz rzeczywiście zajmowałeś się stworzeniem zamówienia publicznego, to wiesz, że sprawa jest znacznie bardziej skomplikowana. Otrzymujesz mnóstwo ofert kompletnie rozmijających się z twoim budżetem […]