Co to jest Dead link, broken link - definicja

Dead (broken) link to inaczej odnośnik, który nie działa.

Dead link, zwane również broken link, albo linkami martwymi, są to odnośniki, które nie przekierowują użytkownika do docelowej strony.
Wejście na dead link skutkuje zazwyczaj zwróceniem błędu 404, 403, 410, 500, 503 i podobnych.

Martwe linki występują na przykład w sytuacji, gdy strona docelowa została usunięta, przeniesiona, zmienił się jej adres URL, nie jest dostępna w danych czasie albo dla danego użytkownika.

Broken links mogą występować w strukturze wewnętrznej naszej witryny a także w odnośnikach prowadzących na witryny zewnętrzne. Kontrolę stanu martwych linków zapewniają narzędzia typu Ahrefs czy Screaming Frog lub odpowiednie wtyczki monitorujące. Jest ona konieczna, ponieważ występowania dead linków na witrynie świadczy o tym, że nie jest ona zoptymalizowana, co może obniżać wartość witryny w ocenia algorytmów Google. Martwe linki są także uciążliwe dla osób odwiedzających witrynę, świadczyć mogą bowiem o tym, że właściciel/administrator nie przywiązuje wagi do zamieszczanych treści.
Polecanym sposobem na radzenie sobie z martwymi linkami jest włączenie przekierowania 301 z adresu błędnego/niedziałającego na nowy/właściwy.

Czy ta definicja była dla Ciebie pomocna?
(Brak ocen)
Ocenianie…
Hubert Wołoszyn

Content Manager

Urodzony i wychowany w poprzednim tysiącleciu, pamięta więc świat bez Internetu, za którym czasem wzdycha z nostalgią. Pracował w różnych branżach, od Analizy finansowej po Zakładanie zieleni. Od kilkunastu lat zajmuje się zabawą słowami, a od kilku współpracuje z Webrange. Wolny czas najchętniej spędza w ogrodzie, majsterkując, czytając książki lub oglądając seriale.

Jeszcze do niedawna Klienci i Partnerzy znali nas jako Webrange. Obecnie jesteśmy RANGE – nazwa, chociaż podobna, to jednak dużo więcej znaczy i lepiej nas opisuje. Zapraszamy na krótką podróż po rebrandingu, gdzie opowiemy Wam co, jak i dlaczego zrobiliśmy. 3… Rok 2008 przyniósł ze sobą kilka kamieni milowych. Barack Obama został prezydentem USA, przez świat […]
Rozpisanie przetargu na działania marketingowe w Internecie wydaje się raczej proste – formułujemy swoje oczekiwania, publikujemy je w odpowiednim miejscu, czekamy na oferty i wybieramy najlepszą. Jeżeli jednak choć raz rzeczywiście zajmowałeś się stworzeniem zamówienia publicznego, to wiesz, że sprawa jest znacznie bardziej skomplikowana. Otrzymujesz mnóstwo ofert kompletnie rozmijających się z twoim budżetem […]
Linkowanie wewnętrzne jest bardzo istotnym, choć zdarza się, że niedocenianym elementem strategii pozycjonowania. Linki wewnętrzne wpływają na pozycję fraz kluczowych – są bowiem jednym z czynników rankingowych Google.  Z artykułu dowiesz się czym, są linki wewnętrzne, gdzie możesz umieścić je na Swojej stronie internetowej i jak poprawnie wdrażać linkowanie wewnętrzne. Linki wewnętrzne i […]