Co to jest Backlink - definicja

Backlink to jedna z podstaw, na których opiera się pozycjonowanie stron internetowych.

Backlink to inaczej link przychodzący, czyli prowadzący do naszej strony internetowej, ale umieszczony na innej witrynie. Backlink może również przenosić między podstronami tej samej witryny – nosi wtedy nazwę linku wewnętrznego.
Backlinki nie tylko kierują ruchem użytkowników między witrynami internetowymi, ale są także jednymi z najbardziej istotnych elementów SEO i mogą znacząco wpłynąć na pozycję strony, do której kierują.

Linki przychodzące używane do celów pozycjonowania powinny charakteryzować się jak największą wartością, czyli prowadzić ze strony posiadającej wysokie wskaźniki rankingujące.

Backlinks mogą mieć przypisane dwa atrybuty:

  • dofollow – przekazują one część wartości strony źródłowej do strony docelowej.
  • Nofollow – zawierają sugestię dla robotów wyszukiwarek, że nie powinny nimi podążać, teoretycznie więc nie przekazują mocy witryny źródłowej.

Na pozycję strony wpływać może nie tylko sam link przychodzący, ale też anchor, czyli słowo kluczowe kryjące się pod nim.

Jakość linków przychodzących

Z punktu widzenia SEO ważniejsza jest jakość, niż ilość backlinków (przynajmniej zazwyczaj). Dodatkowo niektóre backlinki mogą być wręcz szkodliwe, jeśli prowadzą ze stron o wątpliwej reputacji w „oczach” Google. Nienaturalne i toksyczne linki przychodzące mogą odbić się na pozycji strony i prowadzić wręcz do nałożenia na witrynę filtra algorytmicznego.

Pozyskiwanie backlinków

Do pozyskiwania wartościowych linków zwrotnych wykorzystuje się między innymi artykuły sponsorowane, treści zamieszczane na zaprzyjaźnionych witrynach, na stronach i forach tematycznych i branżowych, w social media. Do pozyskiwania backlinków służą także strony zapleczowe. Dobrą metodą pozyskiwania linków jest również tworzenia wartościowych treści, które są w sposób naturalny udostępniane przez czytelników.

Czy ta definicja była dla Ciebie pomocna?
(5,00 / 5)
Ocenianie…
Hubert Wołoszyn

Content Manager

Urodzony i wychowany w poprzednim tysiącleciu, pamięta więc świat bez Internetu, za którym czasem wzdycha z nostalgią. Pracował w różnych branżach, od Analizy finansowej po Zakładanie zieleni. Od kilkunastu lat zajmuje się zabawą słowami, a od kilku współpracuje z Webrange. Wolny czas najchętniej spędza w ogrodzie, majsterkując, czytając książki lub oglądając seriale.

Jesteśmy dumni ze zrobienia kolejnego kroku na ścieżce rozwoju Agencji. Jest to uzyskanie statusu Pracodawcy DIMAQ, potwierdzającego kompetencje naszego zespołu, za którymi idzie wysoka jakość usług, jakie świadczymy Klientom i Partnerom. Co to jest DIMAQ? DIMAQ, czyli Digital Marketing Qualification, jest międzynarodowym standardem kwalifikacji marketingu cyfrowego. Certyfikacja obejmuje 12 dziedzin marketingu cyfrowego i jest potwierdzeniem […]
Jeszcze do niedawna Klienci i Partnerzy znali nas jako Webrange. Obecnie jesteśmy RANGE – nazwa, chociaż podobna, to jednak dużo więcej znaczy i lepiej nas opisuje. Zapraszamy na krótką podróż po rebrandingu, gdzie opowiemy Wam co, jak i dlaczego zrobiliśmy. 3… Rok 2008 przyniósł ze sobą kilka kamieni milowych. Barack Obama został prezydentem USA, przez świat […]
Rozpisanie przetargu na działania marketingowe w Internecie wydaje się raczej proste – formułujemy swoje oczekiwania, publikujemy je w odpowiednim miejscu, czekamy na oferty i wybieramy najlepszą. Jeżeli jednak choć raz rzeczywiście zajmowałeś się stworzeniem zamówienia publicznego, to wiesz, że sprawa jest znacznie bardziej skomplikowana. Otrzymujesz mnóstwo ofert kompletnie rozmijających się z twoim budżetem […]