Jak działa wyszukiwarka internetowa Google?

Jak działa wyszukiwarka Google?

Wyszukiwarka Google to narzędzie, z którego każdego dnia korzystają miliardy ludzi na całym świecie. Szacuje się, że jej udział w rynku światowym to aż 92%[1], jest zatem niekwestionowanym liderem. W Polsce ponad 95% wszystkich zapytań przechodzi przez Google.[2] Fakt ten nie dziwi, gdyż każdy z nas poszukuje w niej odpowiedzi na każde możliwe pytanie. Od tego, jakiego wzrostu jest Michael Jordan, po złożone zagadnienia z mechaniki kwantowej. W sieci jest wszystko, a Google umożliwia znalezienie tego czego potrzebujesz. Serwis ten napędza także światową sprzedaż, można odnaleźć za jego pomocą miliony produktów i poznać opinie innych ludzi. Jednak czy w ogóle wiemy jak to się dzieje, że w ułamku sekund dostajemy odpowiedź na większość wpisywanych fraz? Przyjrzyjmy się temu w tym artykule.

Co to jest wyszukiwarka internetowa?

Google to nic innego jak gigantyczny katalog wszystkich treści udostępnionych w zasobach Internetu. Można porównać go do biblioteki, w której dzięki odpowiedniemu systemowi zarządzania i organizacji książek, bibliotekarz jest w stanie odnaleźć interesującą nas pozycję. Google działa podobnie. Wszystko oparte jest o zaawansowany algorytm i czynniki rankingowe, których na ten moment jest ponad 200. Prześledźmy jak to wszystko się dzieje.

Jak działa Google?

Googlebot - robot internetowy

Kiedy nowa treść trafia do Internetu, nie od razu pojawi się w wynikach wyszukiwania, musi napotkać ją robot indeksujący.

Googlebot jest to crawler stron internetowych, który nieustannie przemierza Internet, odwiedzając strony w celu zapoznania się z treścią, jaka się na nich znajduje. Stąd też może minąć pewien czas zanim robot odwiedzi naszą witrynę i zapisze w swojej pamięci informację co na niej odnalazł.

To, w jaki sposób roboty poruszają się po sieci i co rejestrują, ma znaczący wpływ na pozycjonowanie. Oprogramowanie wykorzystuje wiele dróg którymi dostaje się na kolejne strony. Możliwe jest np. wejście bezpośrednie, dzięki zamieszczonemu na stronie plikowi sitemap i kalibracji Google Search Console. Jednak częstszym zjawiskiem jest odwiedzenie naszej strony za pośrednictwem linków prowadzących z innych serwisów do naszej strony. Sprawdzając daną stronę robot podąża do kolejnych zasobów za pośrednictwem właśnie takich łączy.

Zjawisko to jest szeroko wykorzystywane przez specjalistów SEO w tak zwanym procesie link buildingu, czyli pozyskiwania wartościowych linków kierujących do pozycjonowanej strony internetowej. Warto tu podkreślić, że dla algorytmu liczy się jakość, a nie ilość linków. To rozróżnienie wprowadzono podczas cyklicznych aktualizacji narzędzia wyszukiwarki Google, ta konkretna nosi pseudonim Pingwin.

Indeksowanie witryny

Kiedy crawler odwiedzi naszą stronę, zapisuje w swojej bazie danych najważniejsze informacje które na niej odnalazł. Nie zapisuje całej zawartości witryny, a jedynie to co uzna za kluczowe i przydatne w dalszym procesie działania wyszukiwarki internetowej.

Tutaj pojawia się kolejny kluczowy aspekt działań SEO, czyli optymalizacja treści. Dzięki odpowiedniej strukturze informacji oraz wykorzystaniu właściwie dobranych fraz kluczowych jesteśmy w stanie ułatwić robotowi Google zrozumienie kontekstu naszych treści.

Konsekwencją tego jest lepsza pozycja rankingowa w finalnych wynikach wyszukiwania wyświetlanych użytkownikom na interesujące ich frazy. Wyszukiwarka Google jak w bibliotece przechowuje w swoim indeksie informacje o stronach, kataloguje je i oznacza według swoich złożonych kryteriów.

Ranking strony internetowej w Google

Mając zgromadzone dane, algorytm wyszukiwarki jest w stanie przypisać każdej ze stron odpowiednią wartość liczbową, decydującą o tym, na którym miejscu zostanie ona wyświetlona po wpisaniu danego zapytania.

Jak mówią sami specjaliści Google: nadrzędnym celem firmy Google jest dostarczanie najbardziej trafnych i wiarygodnych informacji, jakie są dostępne, prezentowanie ich w jak najbardziej użyteczny sposób oraz zapewnienie swobodnego dostępu do informacji każdemu, kto jej poszukuje. Właśnie w tym celu powstał cały algorytm zajmujący się stałym porządkowaniem informacji, aby łatwiej korzystało się z sieci.

Wyszukiwarka Google oprócz standardowych wyników w formie tekstowej, ciągle się rozwija i wprowadza nowinki w celu jeszcze przyjemniejszego użytkowania  i trafnego dopasowania treści.

Stąd też w wynikach wyszukiwania Google wyświetla poza linkami, treści takie jak:

 • podpowiedzi i sugestie
 • filmy
 • grafikę
 • reklamy 😉
 • mapy
 • wiadomości
 • wizytówki firm (Google Moja Firma)
 • produkty (zakładka zakupy)
 • przepisy
 • książki
 • i wiele innych nowych formatów

Wysoka pozycja w Google. Jak ją osiągnąć?

Jak można zauważyć, proces porządkowania treści w internecie jest bardzo złożony i zależny od wielu nakładających się czynników. Nie jest on jednak przypadkowy, a bardzo przemyślany. Tak, aby wyświetlać najlepsze wyniki dopasowane do naszego zapytania.

Proces pozycjonowania stron internetowych i działań z obszarów SEO polega dokładnie na tym, aby ułatwić algorytmom ich działanie. Podsuwamy zatem robotom Google stronę przygotowaną pod względem technicznym oraz z odpowiednio zoptymalizowaną treścią. Robimy tak, aby miały jak najwięcej czynników wskazujących na to, że nasza witryna jest tą najbardziej wartościową do zaprezentowania. Kolejnym bardzo ważnym czynnikiem jest zdobywanie wartościowych linków prowadzących do naszej strony z innych serwisów. Proces link buildingu zapewnia nowe ścieżki którymi roboty wyszukiwarki mogą dostać się na naszą stronę. Moc witryny z której pochodzi link także jest przekazywana na stronę docelową, podnosząc tym samym jej autorytet i wiarygodność.

Dzięki temu wybrana przez nas strona zostaje wyświetlona w TOP 10 wyników, a często nawet w TOP 3 rezultatów. To właśnie te pozycje są najczęściej klikane przez użytkowników i generują ruch w naszym serwisie. Ważne jest także to, że jest to ruch wysokiej jakości, ponieważ osoby które wpisały odpowiednie zapytanie w pasek wyszukiwania, są realnie zainteresowane daną tematyką. Tym samym stanowią potencjalnych klientów odwiedzających naszą firmę lub sklep.

Podsumowując, działanie wyszukiwarki Google jest bardzo złożone, ale podejmując odpowiednie działania, można bardzo wiele zyskać w organicznych wynikach wyszukiwania. Inwestycja w SEO najczęściej bardzo się opłaca. To właśnie widoczność w Internecie jest pierwszym krokiem do tego, aby dotrzeć do klienta i  prowadzić dobrze funkcjonujący i rozwijający się biznes.

Wskazówka: Jak korzystać z Google?

Polecamy korzystać z wyszukiwarki internetowej w sposób naturalny ale możliwie prosty. Uzyskamy dzięki temu najlepszą trafność. Dzięki ciągłej pracy i rozwojowi sztucznej inteligencji Google potrafi rozpoznawać intencje użytkownika i jest w stanie wyświetlić to czego szukasz. Zdarza się jednak, że nasze pytanie okaże się zbyt złożone. Starajmy się wtedy ułatwić pracę algorytmowi i doprecyzujmy nasze zapytanie, np. używając wyrazów pokrewnych. Dzięki temu uzyskana odpowiedź na nasze zapytanie będzie trafna i satysfakcjonująca.

Jakub Augustowski

Jakub Augustowski

SEO Specialist | Webrange
W pozycjonowaniu łączy talent do kreatywnego oraz analitycznego myślenia. Znajdowanie rozwiązań to jego znak rozpoznawczy. Marketing internetowy, SEO oraz UX są obszarami w których potrafi osiągać ponadprzeciętne efekty.
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
(5,00 / 5)
Ocenianie…
Napisz
Nie lubisz pisać?
Dzwoń!
Marcin Caban

New Business Manager
marcin.caban@range.pl
poniedziałek — piątek w godz. 9 — 17

Napisz
Odpowiadamy w ciągu 24 godzin.
ikonka

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Wypełniając formularz akceptujesz Politykę Prywatności, która wyjaśnia w jaki sposób zbieramy i przetwarzamy Twoje dane osobowe.

Dane strukturalne LocalBusiness to must have dla firm, które mają sklepy stacjonarne. Według raportu “E-commerce 2020” przygotowanego przez firmę Gemius na zlecenie Izby Gospodarki Elektronicznej 73% klientów w Polsce kupuje online. Z kolei na stronie thinkwithgoogle.com znajdziemy informację, że 53% osób zawsze robi research online przed zakupem. W badaniu “Major Purchase Shopper Study” […]
Klienci są różni. Mnóstwo z nich będzie zadowolonych z usług, ale mogą znaleźć się tacy, u których nie do końca oczekiwania spotkały się z rzeczywistością. Zasada jest prosta: wszystko było poprawnie? Wystarczy przemilczeć. Coś poszło nie tak? Negatywne opinie sypią się z rękawa. Nie jest to oczywiście zasada, której warto przestrzegać, jednak statystyki mówią, że […]
Jednym z elementów budowania pozycji witryny w internecie jest tzw. link building, czyli pozyskiwanie odnośników (linków) prowadzących do naszej witryny ze stron zewnętrznych. Nasza agencja takie działania prowadzi między innymi poprzez publikowanie tak zwanych artykułów sponsorowanych, do czego wykorzystujemy własną bazę kilku tysięcy wydawców. Artykuły mogą być przygotowane przez nasz zespół copywriterów lub […]