Anchor text – co to jest i jakie ma znaczenie w pozycjonowaniu?

Spis treści

Pozycjonowanie to ogół działań, które wpływają na widoczność strony w wynikach organicznych wyszukiwarki Google i pozyskanie ruchu na nią z tego właśnie źródła.

Anchor text

Pozycjonowanie można podzielić na działania on-site, czyli prowadzone bezpośrednio na witrynie, oraz off-site, które prowadzone są poza naszą witryną. W obu przypadkach ważny element strategii SEO stanowią tzw. anchory. Używane są one przez roboty Google, czy też każdej innej wyszukiwarki, dla wartościowania strony oraz powiązania jej zawartości z daną frazą.

Co to jest anchor?

Anchor, czyli z angielskiego kotwica, to link, który prowadzi z danej strony internetowej w inne miejsce. Może nim być strona serwisu zewnętrznego, albo podstrona naszej witryny, stąd też anchory mają znaczenie zarówno w działaniach on-site (internal links), jak i off-site (backlinks).

Zazwyczaj anchorem jest jakaś fraza, która „skrywa” pod sobą klikalny odnośnik do witryny. Nie jest to jednak regułą, o czym za chwilę.

W naszej pracy agencyjnej często dostajemy od klientów gotowe teksty do opublikowania na serwisach współpracujących z Range. Używane w nich anchory nie zawsze są poprawne i optymalne z punktu widzenia pozycjonowania i oczekiwanego efektu. Mamy nadzieję, że informacje zawarte poniżej pomogą naszym klientom budować treść artykułów sponsorowanych czy contentu na stronie. Oczywiście w ramach stałej współpracy to Agencja odpowiada za długofalowe budowanie strategii marketingowej w internecie, w tym właśnie za dobór i rozkład anchorów.

Do czego służy anchor text?

Anchor text ma za zadanie ułatwić użytkownikom dostarczenie i wskazanie wartościowej treści oraz „nakierować ich” na przejście do określonej strony. Pozwala też usprawnić pracę robotom wyszukiwarek internetowych – głównie Google.

Tak więc budowa anchora z reguły odnosi się do treści, jakie robot/użytkownik może napotkać na stronie docelowej. Stąd też sposób budowania anchor text jest tak ważnym elementem pozycjonowania – wskazuje drogę użytkownikom internetu, zachęca ich do odwiedzin na stronie, podpowiada czego mogą się tam spodziewać. Algorytmy Google używają właśnie między innymi informacji przekazywanych przez anchory, by budować ranking witryn.

Niewłaściwe użycie anchorów może więc nie tylko nie odnieść zamierzonego skutku, a wręcz zmniejszyć wartość strony docelowej w oczach Google. Jest to jedna ze zmian, jaką wprowadził tzw. algorytm Pingwin. W jego wyniku wiele stron stosujących w anchorach słowa kluczowe wyłącznie w celu pozycjonowania, straciło swoje miejsce w rankingu.

Obecnie algorytmy analizują powiązanie kontekstowe pomiędzy frazą kluczową użytą w anchor text, jej otoczeniem i miejscem docelowym. Dla skutecznego działania anchor tekst powinien być więc powiązany z tym, co faktycznie czeka na użytkownika/robota na stronie docelowej. Stopień powiązania związany jest z samą konstrukcją anchor text.

Rodzaje anchor text

Poniżej omówimy podstawowe typy anchorów. Nie są to jedyne możliwe, jednak w większości przypadków to właśnie z nich korzysta się w SEO.

Są to anchory tekstowe, chociaż w pozycjonowaniu wykorzystywane są również anchory grafiki (za pośrednictwem atrybutu ALT), a na witrynach można też spotkać anchory powiązane z jakimś protokołem przeglądarki, np. umożliwiające wysłanie maila czy pobranie pliku.

Obecnie skupmy się na anchorach tekstowych.
Mogą one wykorzystywać frazę kluczową lub też być jej pozbawione.

Do pierwszego typ należą:

Anchory nie używające frazy kluczowej to:

Jak budować anchor text w SEO?

Podczas tworzenia anchorów musimy zwrócić uwagę na miejsce, gdzie są one umieszczane.

Można to rozumieć dwojako – po pierwsze, jako położenie w samym tekście. Nie jest zalecane umieszczenie anchora w leadzie tekstu, czyli początkowej części, która ma zachęcić do czytania. Czemu? By nie ryzykować, że czytelnik kliknie na niego od razu, bez zapoznania się z tekstem do końca. Z kolei koniec tekstu też nie jest zalecany, chociaż jest też naturalnym miejscem do umieszczenia anchorów generycznych, rozszerzających dany temat. Tym samym najbardziej bezpiecznym miejscem na umieszczenie anchorów w tekście jest jego środkowa część. Dodatkowo nie powinny być one zbyt blisko siebie, lecz oddzielone fragmentem artykułu.

Dużo ważniejszą kwestią jest umieszczenie anchor tekstu w odpowiednim otoczeniu. Algorytmy Google to bardzo zaawansowane mechanizmy, zwracające uwagę na kilkaset czynników rankujących. Jednym z nich jest content, czyli treść. Artykuł/wpis/tekst którego fragment stanowi anchor, musi być z nim powiązany. Tak, by anchor stanowił jego integralną część i był przy tym rzeczowy i konkretny. Przymiotniki wartościujące, typu najlepszy, wspaniały, rzetelny mogą rzecz jasna pojawiać się w kontekście tekstu, jednak rzadko kiedy ich wprowadzenie do anchora jest uzasadnione i stosowane.

Anchory wewnętrzne i zewnętrzne

Każdy z wyżej wymienionych anchorów może być z powodzeniem stosowany jak backlink, czyli link przychodzący do strony z witryny zewnętrznej. Anchory jednak używane są także na pozycjonowanej witrynie – a przynajmniej powinny być. Sztandarowym przykładem są wszelkiego rodzaju wpisy na blogach, które zaleca się rozbudowywać, by dostarczać wartościowych informacji dla robotów wyszukiwarek i użytkowników. W linkowaniu wewnętrznym bardzo dobrze spisują się anchory exact match, których z kolei nie można nadużywać w linkach przychodzących z zewnątrz.

Ponieważ kryją one w sobie frazy kluczowe, na które chcemy budować widoczność strony, to właśnie content wewnętrzny jest idealnym miejscem, by je wykorzystywać. W linkowaniu wewnętrznym naturalnie wyglądają także anchory generyczne (typu „ więcej piszemy o tym tutaj”), jednak pozbawiają one możliwości użycia słowa kluczowego, więc prawidłowość ich stosowania jest dyskusyjna.

Z kolei w linkowaniu wewnętrznym nie polecamy używania anchorów URL, których wartość będzie z analogicznych, wskazanych wyżej powodów, po prostu nikła. Jednocześnie te właśnie anchory stanowią największy procent linków stosowanych na forach internetowych i w tzw. szeptance. Jest to poniekąd naturalne, bo polecając komuś link właśnie na forum czy w mediach społecznościowych nie „ubieramy” go w frazy, tylko wklejamy dosłownie.

Które anchory wybrać?

Nie ma możliwości udzielenia jednoznacznej odpowiedzi na tak postawione pytanie. Pewne zależności wymieniliśmy wcześniej, ale jeśli chodzi o szczegóły, to niestety, nie podejmujemy się wskazania najlepszej opcji.

Każda witryna jest inna. Różni się zawartością, wiekiem, autorytetem, otoczeniem konkurencyjnym, celem linkowania. Sposób budowania anchorów jest tylko jedną ze składowych szerszej polityki marketingu internetowego. Prowadząc dla naszych klientów całościowe działania w zakresie pozycjonowania typujemy oczywiście również anchory, użyte frazy, zastosowane linki, miejsce ich umieszczenia w sieci. Jest to jednak poprzedzone wcześniejszą analizą słów kluczowych i konkurencji – każda strategia SEO jest indywidualna, chociaż może być oparta na mniej więcej podobnych samych ramach.

Klientom, którzy dostarczają nam gotowe do publikacji teksty, możemy doradzić, by nie przywiązywali się do fraz exact match, czyli najważniejszych słów kluczowych. Wiemy, że to kuszące, że wydaje się właściwe, bo przecież te frazy mają zapewnić widoczność. Owszem, ale dywersyfikacja wywołuje wrażenie naturalności, nawet jeśli są to teksty sponsorowane, zamieszczane na przeróżnych portalach wydawniczych.

Ten sam link można skryć pod różnymi frazami, używać fraz w odmianie przez przypadki i liczby, „poszerzać” je, przechodząc od dopasowania dokładnego do częściowego. Dodatkowo zwróćmy uwagę, że algorytmu Google są świadome istnienia synonimów, które również można w pewnym stopniu wprowadzać do anchor text.

Błędy w tworzeniu anchorów a pozycjonowanie

Brak przestrzegania reguł i zaleceń dotyczących konstruowania anchorów może mieć dwojakie skutki. Pierwszy to jedynie strata czasu i pieniędzy, gdy pozyskiwane linki nie przynoszą wpływu na pozycję strony. Drugi, to strata większej ilości czasu i pieniędzy, gdy linki wpływają na pozycję negatywnie. Czyli zamiast podnosić ją, to obniżają.

Takie przypadki mogą mieć miejsce np. przy:

Anchor text jest informacją, jaką od witryny dostają wyszukiwarki i użytkownik. Informacją, czego można się spodziewać po odwiedzeniu odnośnika. Sposób prezentowania tej informacji musi być przemyślany, naturalny, odpowiednio umiejscowiony i podany. Ponieważ algorytmy wyszukiwarek coraz mocniej chcą naśladować ludzi, ich intencje, sposób myślenia, to zakończmy tekst taką właśnie „ludzką” dygresją.

Powiedzmy, że do mieszkania obok wprowadza się nowy sąsiad (nowa witryna w sieci).

Poznajecie go (wy, czyli Google) najpierw z grubsza, jedynie mając świadomość tej obecności (używając anchorów URL). Potem poznajecie imię (brand anchor), zawód czy zainteresowania (anchory excact i semi exact). Zainteresowani osobą sąsiada umawiacie się np. na kawę tutaj (anchor generyczny).

W ten sposób wasze poznawanie się obejmuje różne elementy wiedzy o drugiej osobie i jest prowadzone w sposób naturalny (rozkład anchorów w czasie jest przykładowy, nie jedyny właściwy).

Wprowadzenie się sąsiada, który już na drugi dzień zacznie każdemu mieszkańcowi mówić dokładnie te same słowa „Jestem Marek, umiem SEO, chodź na kawę tutaj” wywoła raczej negatywną reakcję. Na taką prezentację algorytm wyszukiwarek również może zareagować alergicznie.

Hubert Wołoszyn

Hubert Wołoszyn

Content Manager
Urodzony i wychowany w poprzednim tysiącleciu, pamięta więc świat bez Internetu, za którym czasem wzdycha z nostalgią. Pracował w różnych branżach, od Analizy finansowej po Zakładanie zieleni. Od kilkunastu lat zajmuje się zabawą słowami, a od kilku współpracuje z Webrange. Wolny czas najchętniej spędza w ogrodzie, majsterkując, czytając książki lub oglądając seriale.
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
(5,00 / 5)
Ocenianie…
Napisz
Nie lubisz pisać?
Dzwoń!
Marcin Caban

New Business Manager
marcin.caban@range.pl
poniedziałek — piątek w godz. 9 — 17

Napisz
Odpowiadamy w ciągu 24 godzin.
ikonka

Dbamy o bezpieczeństwo Twoich danych. Wypełniając formularz akceptujesz Politykę Prywatności, która wyjaśnia w jaki sposób zbieramy i przetwarzamy Twoje dane osobowe.

Pozycjonowanie to ogół działań, które wpływają na widoczność strony w wynikach organicznych wyszukiwarki Google i pozyskanie ruchu na nią z tego właśnie źródła. Pozycjonowanie można podzielić na działania on-site, czyli prowadzone bezpośrednio na witrynie, oraz off-site, które prowadzone są poza naszą witryną. W obu przypadkach ważny element strategii SEO stanowią tzw. anchory. Używane […]
Audyty SEO stron internetowych to bardzo korzystne i pomocne procesy. To dzięki nim wiemy wszystko o stanie naszej strony internetowej oraz możemy na podstawie tych informacji ją pozycjonować. Ogólnie istnieją jednak dwa typy audytu — agencyjne wykonywane przez specjalistów i audyty automatyczne — darmowe, które możemy wykonywać samodzielnie w sieci. Wiele osób nie […]
Linkowanie wewnętrzne jest bardzo istotnym, choć zdarza się, że niedocenianym elementem strategii pozycjonowania. Linki wewnętrzne wpływają na pozycję fraz kluczowych – są bowiem jednym z czynników rankingowych Google.  Z artykułu dowiesz się czym, są linki wewnętrzne, gdzie możesz umieścić je na Swojej stronie internetowej i jak poprawnie wdrażać linkowanie wewnętrzne. Linki wewnętrzne i […]